صفحه ها
دسته
وبلاگ هاي مذهبي
لینک های مذهبی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 552318
تعداد نوشته ها : 744
تعداد نظرات : 85
Rss
طراح قالب
GraphistThem253
در نهم ماه صفر در سال 1221 ـ شبانگاه ـ قبل از صبح، وهّابیان به نجف حمله کردند و اهالی نجف را غافل‌گیر نمودند، حتّی برخی از آنان از دیوار سور نجف بالا آمدند و نزدیک بود شهر نجف را متصرّف شوند و حرم شریف امیرالمؤمنین علی(ع) را تخریب نمایند که از امیرالمؤمنین علی(ع) کراماتی آشکار و معجزاتی ظاهر گشت و بسیاری از سپاهیان وهّابی کشته شدند و ناامید برگشتد.وهّابیّت دیدگاه جدیدی در مذهب سنّی حنبلی است که بنیان‌گذار آن محمّد بن عبدالوهّاب (۱۰۸۲-۱۱۷۰ ش.)

است. وی، پیرو ابن تیمیّه بود و با ایدئولوژی‌های شیعه، تصوّف و... آن زمان به مخالفت برخاست. محمّد بن عبدالوهّاب تنها به حدیث و قرآن اعتقاد داشت و واسطه کردن شخص و بندگان خدا را کفر به خدا و شرک مطلق می‌دانست.

محمّد بن عبدالوهّاب در سال ۱۰۸۲ در عونیة نجد متولّد شد و در دمشق به تحصیل پرداخت. وی از علمای حنبلی، آرای ابن تیمیّه (متوفّی سال۷۰۶) و ابن قیّم الجوزیّه شاگرد او (م 751) را آموخت. ابن عبدالوهّاب به بغداد و بصره، مسافرت و مذهب حنبلی را تکمیل کرد و در بازگشت، محمّد بن سعود را که بر قبائل عتوب و عنزه امارت داشت، به وهّابیّت فراخواند و او نیز این عقیده را پذیرفت و افکار محمّد بن عبدالوهّاب را شعار حکومت خود کرد. وی برای نشر این افکار با شهر‌های مجاور خود پیکار‌ها کرد و مرکز حکومت خود را درعیه قرار داد. در آن زمان اهالی ریاض از دعوت او سرپیچیدند و دهام بن دواس، امیر ریاض با ابن سعود سال‌ها پیکار کرد تا عاقبت مغلوب شد و حکومت ریاض به ابن سعود رسید. پس از ابن سعود، پسرش عبدالعزیز بن سعود به امارت رسید. او نیز برای نشر آئین وهّابیّت کوشش‌ها و جنگ‌ها کرد. در سال۱۱۷۹ پانزده هزار تن از وهّابیان برای پاک کردن شهر کربلا از آنچه «نمادهای شرک» می‌نامیدند به شهر کربلا حمله کرده و خزینه و حرم حسین بن علی(ع)ـ سومین امام شیعیان ـ را به کلّی تخریب کردند. چون این خبر منتشر شد، فتحعلی‌شاه قاجار، پادشاه وقت ایران، صد هزار لشکر فراهم کرد و سلیمان پاشا والی بغداد نیز لشکری جدا برانگیخت که با لشکر وهّابیان در صحرای نجد رزم کنند لکن در ایران جنگ روسیه پیش آمد و در عراق جنگ کردها برای برپایی کشور مستقلّ خودشان برپا شد و بدین صورت تفکّر وهّابیّت به شکلی قدرتمند ظهور کرد.

بنابر روایات شیعیان، افکار محمّد بن عبدالوهّاب منجر به نزاع‌های خونینی در عراق و کشته شدن هزاران نفر از شیعیان در شهرهای شیعه نشین عراق و طائف و همچنین در میان مناطق صوفیة کردستان عراق و ترکیه شد.

وهّابیت در ۵۰ سال گذشته، مذهب درباری سعودی بوده است، اما گروهی تندرو از این میان به نام «القاعده» و سلفی‌های تکفیری (سلفی جهادی) ظهور نموده و باعث انشعاب در مکتب وهّابیّت شده‌اند. علمای بزرگ وهّابی مانند ابن جبرین، شیعیان را رافضی می‌نامند و قتل آنان را مباح می‌دانند. این دسته تشیّع را به مراتب بدتر از سایر ادیان برشمرده، مال و جان آنان را حلال می‌دانند. این فتواها باعث کشته شدن هزاران زن و مرد و حتّی کودک شیعه مذهب در کشورهای عراق و افغانستان شد.


  • وهّابیت در عراق
در سالروز عید غدیر، در هیجدهم ذیحجّة سال 1216 ق. امیر سعود بن عبد العزیز وهّابی با سپاهی متشکل از بیست هزار مرد جنگی به شهر کربلا حمله ور شد. کربلا در این ایّام در نهایت شهرت و عظمت بود و زائران ایرانی، ترک و عرب بدان روی می‌آوردند.

سعود پس از محاصرة شهر، سرانجام وارد آن شد و کشتار سختی از مدافعان، ساکنان و زنان و کودکان آن نمود. برخی عدد کشته شدگان را یکصد و پنجاه هزار تن! نوشته اند و می‌گویند جوی خون در کوچه‌های کربلا به راه افتاد و جالب اینکه اسم این جنایت را «جهاد فی سبیل الله» و مبارزه با هدف نشر توحید می‌گذارند!

پس وهّابی‌ها حرم مطهّر حسین بن علی(ع) فرزند دختر پیامبر(ص) را ویران نموده، ضریح مبارک آن حضرت را از جای خود کندند و... مرقد حبیب بن مظاهر را سوزاندند و تمام ذخایر و نفائس حرم حسینی را چپاول کرده و اسبانشان را در صحن حرم مطهّر بستند و در حرم شریف قهوه دم کردند و آن‌چنان در حرم مطهّر، فساد و ویرانی به بار آوردند که فاجعة کربلا و حادثة روز حرّه و کردارهای بنی امیّه و متوکّل عبّاسی تکرار شد.

کربلا پس از این حادثه، به وضعی درآمد که شعرا برای آن مرثیه می‌گفتند. وهّابی‌ها در مدّت متجاوز از دوازده سال، گاه و ناگاه به شهر کربلا و اطراف آن و همین‌طور به شهر نجف حمله می‌کردند و غارت و کشتار می‌نمودند. وقایع کربلا را بسیاری از مورّخان شرق و غرب و حتّی مورّخان سعودی نوشته‌اند. می‌توانید به کتاب‌های «تاریخ المملکة العربیّة السعودیّة»، «عنوان المجد فی تاریخ نجد»، «تاریخ العربیّه السعودیّة» نوشتة ناسی لیف و «مفتاح الکرامة» سیّد جواد عاملی و کتب دیگر مراجعه کنید.

در نهم ماه صفر در سال 1221 ـ شبانگاه ـ قبل از صبح، وهّابیان به نجف حمله کردند و اهالی نجف را غافل‌گیر نمودند، حتّی برخی از آنان از دیوار سور نجف بالا آمدند و نزدیک بود شهر نجف را متصرّف شوند و حرم شریف امیرالمؤمنین علی(ع) را تخریب نمایند که از امیرالمؤمنین علی(ع) کراماتی آشکار و معجزاتی ظاهر گشت و بسیاری از سپاهیان وهّابی کشته شدند و ناامید برگشتد.

در جمادی الثّانی سال 1222 وهّابیان با بیست هزار جنگجو ـ بلکه بیشتر ـ شبانه به نجف هجوم بردند ولی با مقاومت مردم روبرو شدند و به شهر حلّه حمله کردند و سپس به کربلا حمله نمودند و این شهر را در روز روشن محاصره کردند. اهالی کربلا پشت دروازة شهر مقاومت کردند، کشته‌ها دادند و از دشمن نیز بکشتند و سرانجام وهّابیان بازگشتند و در عراق فساد و تباهی به راه انداختند.

در شعبان و رمضان 1225 وهّابیان، که توانایی حمله به شهرهای نجف و کربلا را نداشتند، اطراف نجف اشرف و کربلا را احاطه کرده، راه‌ها را بستند و در امتداد دو فرسنگ یا بیشتر، از کوفه تا کربلا اموال زائران امام حسین(ع) و امیرالمؤمنین علی(ع) را که از زیارت نیمة شعبان به وطن های خود باز می‌گشتند، غارت نموده، آنان را به قتل رساندند.

در سال‌های 1345 و 1346 نیز بارها وهّابیان به نواحی مختلف عراق حمله برده، قتل و غارت کردند. آنان گوسفندان و احسام مردم را می‌گرفتند و ساکنان را هم کشتار می‌کردند. سرانجام کار به جایی کشید که عراقی ها به دولت انگلیس شکایت کردند و گفتند یا شما جلوی وهّابی‌ها را بگیرید، یا ما خود شخصاً از خویشتن دفاع کنیم که در پایان هواپیمای لشکر عراق، وهّابیان را عقب راند.

در روز عاشورای 1425 ق. وهّابیان با نام گروه القاعده، با انفجارهای متعدّد در کربلای معلّی در میان صفوف عزاداران حسینی فاجعة کربلا را تکرار نمودند که باعث به شهادت رسیدن تعداد زیادی از عزاداران، اعم از مرد و زن و بچّه شد.

در روز 25 رجب 1426 ق. مصادف با شهادت امام موسی کاظم(ع) وهّابیان با نام گروه القاعده، با پخش غذاهای مسموم و ایجاد ترس و رعب و انفجارات متعدّد در کاظمین، در میان صفوف عزاداران جنایت دیگری را مرتکب شدند که باعث به شهادت رسیدن حدود 1500 نفر، اعمّ از مرد، زن و کودک شد.

پس از اشغال عراق توسّط آمریکا و متّحدانش، وهّابیان از فرصت ایجاد شده توسّط اربابانشان استفاده کردند و برای اقامة اعتقادات شومشان، ضربه زدن به اسلام و ایجاد تفرقه بین مسلمین، بارها و بارها مردم مظلوم عراق، اعم از شیعه و سنّی، عرب و کرد، زن و مرد، بزرگ و کوچک و پیر و جوان را هدف اقدامات تروریستی خود قرار داده و آنها را به خاک و خون کشیده‌اند به حدّی که قلم از ذکر آنها ناتوان و شرم‌سار است.

«هیئت علمای عراق» اصلی‌ترین حامی فکری و مذهبی سلفی‌ها و وهّابی‌ها در عراق است که تروریست‌های سلفی تحت حمایت این سازمان که «هیئت علمای مسلمین» آنها را «مقاومت عراق» می‌خواند، هر روز شیعیان و غیر نظامیان عراقی را به خاک و خون می‌کشند و مسئولیت آن را نیز رسماً بر عهده می‌گیرند.

برای نمونه، فرمانداری الانباء اعلام کرد: آمِر انفجارهای ماه‌های اخیر در دیاله و کاظمین در کاروان ایرانیان و زوّار کاظمین،‌ فردی به نام ابوعمر البغدادی و با نام واقعی حامد الزّاوی بوده است. او که پیشتر و در زمان حکومت حزب بعث، از اعضای پلیس شهر حدیثة عراق بوده، در همان زمان نیز به علّت افراطی‌گری در دین، از پلیس اخراج شده‌بود. این تروریست 50 ساله، رئیس جنبش القاعده در عراق است که بن‌لادن به او لقب «امیر دولت اسلامی عراق» داده است. در سال 2007 نیز یک‌بار وزارت کشور عراق اعلام کرد که، البغدای طیّ حادثه‌ای در بغداد کشته شده است که بعداً اشتباه بودن خبر آشکار شد. او که پیش از حکومت صدّام نیز از اعضای فعّال «جماعت سلفی‌های جهادی عراق» بوده، در قتل و کشتار شیعیان افغانستان در زمانی که تحت حکومت شوروی سابق بود، نیز فعّالیّت می‌کرد. پایگاه خبری «وکالة انباء» همچنین خبر داده است که چند تن از اعضای سازمان تروریستی مجاهدین (منافقین) در نزدیکی محلّ انفجار کاروان ایرانیان رؤیت شده‌اند. استان دیاله از مهم‌ترین مراکز حضور اعضای این گروهک در خاک عراق است.
ابراهیم الشّماری سخنگوی گروه شورشی موسوم به ارتش اسلامی عراق، در گفت‌وگو با روزنامة قطَری «العرب» ضمن بیان اینکه عراق هم اکنون تحت دو اشغال قرار دارد، گفته است که «در این میان، ایران خطرناک ترین و مهم ترین اشغالگر در عراق است». وی در ادامه ادّعاهای خود تصریح کرده است که ما ابداً اشغالگری ایران را نادیده نمی گیریم و در واقع، نیروهای ویژه برای هدف قرار دادن آنها تشکیل داده‌ایم. انفجارهای اخیر عراق که بیشتر متوجّه زائران عتبات عالیات و اماکن مقدّس شیعیان در عراق شده است، ابعادی به مراتب فراتر از یک عملیّات مقطعی و گذرا دارد.


  • انفجارهای ماه‌های اخیر عراق
تحرّکات اخیر سلفی‌ها و جریان‌سازی‌های خبری علیه دولت منتخب عراق و نیز تشکیل اجلاس اخیر «کنگرة حزب منحلّة بعث عراق» در یمن، بخشی از یک سناریوی خطرناک منطقه‌ای و بین‌المللی است.

عناصر فراری حزب بعث عراق چندی پیش، در نشست مشترکی در یمن، راه‌کارهای بازگشت به قدرت را مورد بحث قرار دادند که در این نشست، نمایندگان برخی کشورهای حوزة خلیج فارس نیز شرکت داشتند. دستگیری تعدادی از هواداران حزب‌الله لبنان در مصر و فضاسازی مشترک و سازمان یافتة رسانه‌ای از سوی مصر، عربستان و رژیم صهیونیستی علیه حزب الله و نیز تشدید عملیّات تروریستی علیه مساجد شیعیان در پاکستان، بخشی از این سناریو تلقی می‌شود.

به نظر می‌رسد آمریکا و رژیم صهیونیستی در ائتلاف با سلفی‌ها و بعثی‌های عراق، نخستین بخش از سناریوی خطرناک خود را با حمله به کاروان زائران و انفجار اماکن مذهبی در عراق آغاز کرده‌اند.

در چارچوب این سناریو که از رهگذر کمک مالی برخی کشورهای عرب منطقه عملی می‌شود، عوامل حزب منحلّة بعث عراق، با بهره‌گیری ابزاری از وهّابی‌ها به عملیّات گستردة انفجاری در مناطق شیعه نشین عراق دست می‌زنند تا دولت عراق را دچار بحران شدید امنیّتی کنند. به گزارش خبرنگار «جهان» از بغداد، اشغالگران عراق با نشان دادن چراغ سبز به برخی از گروه‌های سلفی کویت، به آنها اجازه داده اند در منطقة بصره اقدام به فعّالیّت‌های ضدّشیعی کنند.

این گزارش می‌افزاید، پخش سی‌دی‌هایی با مضامینی چون، تکفیر شیعه و ارج نهادن به ارزش‌های وهّابیت، از جمله اقداماتی است که این افراد برای ایجاد تفرقه و تبلیغ اهداف خود، با دست باز و با حمایت‌های اشغالگران، به ویژه آمریکایی‌ها انجام می‌دهند.

نیروهای آمریکایی که به دنبال پیاده کردن برنامه‌های خود در راستای تفرقه افکنی میان قومیّت‌ها و مذاهب مختلف در عراق هستند، دستور دارند که در مناقشات و تنش‌ها، از شیعیان حمایت نکنند. همچنین اشغالگران به مرور با شناخت بیشتر از وهّابیان تندرو و میدان دادن به آنان در کشمکش‌ها، درصدد تثبیت جایگاه‌ وهّابیان در عراق هستند.

پخش برخی کتاب‌های سران وهّابیت و برگزاری جلسات سرّی برای طرح‌های تروریستی در چارچوب یک ساماندهی منظّم در جنوب عراق، به ویژه در نواحی روستایی استان بصره انجام می‌شود.

نکتة قابل توجّه، بی‌توجّهی مردم مناطق جنوبی عراق به این‌گونه فعّالیت‌هاست. این گزارش حاکی است، اخیراً تعدادی از رانندگان پاکستانی و هندی که از کویت به استان بصره کالا می‌آورند، وظیفة انتقال محموله‌های وهّابیّت به ازای دریافت پول را به عهده گرفته‌اند. یک مقام ارشد از استانداری بصره در این رابطه به خبرنگار «جهان» گفت: «مایل نیستیم در این زمینه واکنش نشان دهیم».

در خبرها آمده بود، امیر عبدالله، پادشاه سعودی، چندی پیش در یک ملاقات خصوصی اظهار کرده که صد میلیارد دلار برای سقوط دولت مالکی هزینه می‌کنیم. بنابراین گزارش، عبدالله در این ملاقات خصوصی با وزیر خارجة یکی از کشورهای عربی، با «ایرانی» یاد کردن دولت نوری المالکی اظهار کرده است: «در زمان صدّام برای جنگ با ایران، سی میلیارد دلار به او کمک کردیم، امّا اکنون حاضرم صد میلیارد دلار هزینه کنم تا این دولت ایرانی را که در عراق حاکم شده، ساقط کنم».

گفتنی است، تاکنون به رغم دستگیری هزاران عنصر سعودی مرده و زنده که پیش از عملیّات‌های تروریستی یا پس از انجام آنها به دست نیروهای امنیّتی آمریکایی و عراقی افتاده‌اند، مقامات سعودی مدّعی بودند که دولت عربستان، نقشی در اخلال در ثبات عراق ندارد. امّا با کشف این اطّلاعات، هم‌زمان با انتقاد صریح «زلمای خلیل‌زاد» از عربستان، به نظر می‌رسد آمریکا روند تازه‌ای را در برخورد با عربستان آغاز خواهد کرد.1

همچنین سیّد جعفر باقرالهاشمی‌الحسینی در گفت‌وگو با «خبرگزاری فارس» فاش کرد، وهّابیان حتّی به نجف و کربلا هم نفوذ کرده‌اند و با عناوینی دیگر به چاپ کتاب‌های خود مبادرت می‌ورزند.2


ماهنامه موعود شماره 103

پی‌نوشت‌ها:

1. به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی «بازتاب».
2. http://www.farsnews.com.
منبع:http://mouood.org

X